A világ az ember után, avagy mi maradt volna, ha a majáknak bejön?

Így az újabb elmaradt apokalipszis után elgondolkodtunk: vajon mennyi nyomot hagyna az emberiség hirtelen elmúlása esetén?  Nem kell ahhoz Az Út vagy a Stalker filmeket megnéznünk, hogy lássuk, hogy nézne ki bolygónk azok után, hogy az emberek hirtelen elhagyják – természeti vagy emberi okokból több területet ki kellett üríteni már, amelyek gyakran hátborzongató képet festenek a teremtés koronájának életéről és távozásáról. Íme néhány fotó, amelyek bemutatják, mit hagytunk a világ egyes helyein magunk után…

10. Luque, Paraguay

Elhagyatott gyártelepen járunk, akármennyire hihetetlen. Ez a gyárkémény jól látható módon egy fának ad otthont. (És nekünk jobban tetszik a füst helyén a fa, mint a füst…) 2011-es kép.

9. Tomioka, Japán

Ahogy azt valószínűleg mindenki kitalálta, Tomioka város Fukushima prefektúrában van. Ez a sugárfertőzött senki földje pont a rendezettsége miatt nagyon ijesztő: a házak épek, korrektül bezárva hagyták ott a tulajdonosok, sehol nem maradt káosz, mint sok esetben például Pripjatyban… De a rendezettség, a burjánzó növényzet és a festői táj a valóságban iszonyatos: az istállókban ott rohadnak az állattetemek, amiket gazdáiknak nem volt idejük elengedni, elvadult, minden mozgó lényt megtámadó kutya-falkák kóborolnak szerte szét, és a táj továbbra is sugárzásban fürdik… Nem rég érkeztek meg a hírek arról, hogy legalább egyes területeken megkezdődött a kármentés és a visszatelepítés.

8. Országút, Kelet-Líbia

Líbiát a közelmúltban polgárháború (?) tépázta meg, egész vidékek néptelenedtek el a menekülők és a háború áldozatai miatt. Itt egy amúgy elég jó állapotú országutat látunk, amit senki, a világon senki nem használ…

7. Heygate lakótelep, London

A Heygate lakótelep egy több ezer embernek otthont adó, gigantikus lakóegység. A koncepció az volt mögötte, hogy olyan modern lakókörnyezetet hozzanak létre, ami tervszerű “esztétika” köré épül: hatalmas blokkok veszik körül a kisebb blokkokat, és az egész közepén közös kertek vannak. 1974-ben adták át. A kísérlet a lehető legrosszabbul sült el: az intenzív reklámozásnak hála Heygate hamar megtelt, de a lakók nem sokára szörnyű körülményekről számoltak be: természetesen rengeteg konstrukciós hiba is volt, de a folyamatos, embertelen zaj, a védelmi pénz szedő és mókából a lakókat elverő, lakásokat fosztogató hordák, gyilkosságok, szélsőséges elszegényedés… a Heygate lett hamarosan Anglia Harleme, csak faji felhangok nélkül. A lakótelepről a tisztes családok elmenekültek, a Heygate elhagyatott kísértet-telep lett. Úgy hisszük, főleg közép- és kelet-európai államokban rendkívül sok ilyen rom maradna az ember után

6. Ciudad Juarez, Mexikó

Ciudad Juarez az a város, amit a mexikói drogbandák háborúja a leghevesebben sújt. Tízezrek hagyják el a várost, mert még a hajléktalanságot is jobbnak látják annál, hogy itt éljenek. Hivatalos adat nincs, de minden valószínűség szerint most Juarez meghaladta a tízezer gyilkosságot az elmúlt négy év alatt… maga a hadsereg is bevonult, de tehetetlen. Egész városrészek ürültek ki és maradtak hátra a lassú enyészet számára.

5. Berlin, Németország

A Spreepark a kommunista Kelet-Németország egyetlen vidámparkja volt. Az újraegyesítéskor nem bontották el, kísérteties romjai olyan nonszensz-élményt nyújtanak, mint egy emberes sámángomba-pörkölt abszinttal nyakonöntve. (A Hanna című film egyes jeleneteit itt vették föl)

4. Detroit, Michigan

A Michigani Központi Állomás elhagyatott épülete Detroitban. Ugye, ugye, az Újvilágban sem pezsgő és élettel teli minden (sőt…)

3. Pojang-tó, Csiesan, Kína

A Pojang-tó egykor Kína leghatalmasabb tava volt, 3500 négyzetkilométernyi felülettel. Mára a száraz éveknek – és a Három-szoros Gátnak “hála” mindössze 200 négyzetkilométeren terül el. Ennek köszönhető ez a posztapokaliptikus hangulatú fotó.

2. Sesena, Spanyolország

Sesenába 13.000 lakást terveztek építeni harmincezernél is több lakó részére. Madridtól alig 45 percre található ez a tervezett külváros, amit a nem rég tapasztalt gazdasági válság tett tönkre: a spanyol ingatlanpiac összeomlott, a lakások értéke tulajdonképpen semmissé vált, a cégek tönkrementek… és most íme, Sesena, a soha-nem-is-volt város. Ránézésre olyan, mint egy letűnt civilizáció sok évezredes romja…

1. Memphis, Tennessee állam

Mi marad a nyüzsgő, aktákkal, nadrágtartós, szivarozó nyomozókkal teli noir-típusú nyomozó őrsből? Hát, ez. Memphis óvárosában áll ez a rendőrőrs, amit immár harminc éve elhagytak. A romok között épp csak a bent lakó mutáns, kannibál atomháború-túlélőket kellene megpillantani…

És a mi személyes kedvencünk:

Az Ugandai Mártírok Katolikus Templom, Detroitban. Félelmetes.

Több hasonló hely és nagyméretű képek:

theatlantic.com

nyitókép: survivetheapocalpyse.net

Facebook hozzászólások

Galaktika

Sci-fi, tudomány, film, technika, szórakozás. Alapítva 1972-ben.

You may also like...

1 Response

  1. solymosgyu szerint:

    ez érdekes cikk volt. Folyamatosan pusztul a föld.

Vélemény, hozzászólás?