Tábori híradó – ötödik rész, avagy mi a manó az a hologram?

Habár a „hologram” szó két görög szóból tevődik össze, a hologram nem ókori találmány. Ma már talán közismert, hogy Gábor Dénes magyar tudós 1947-48-ban fedezte fel és publikálta és 1971-ben Nobel díjat kapott érte.

Manó (alias Gál József) számos fotó, rajz és animált kép segítségével vázolta fel a hologramkészítés alapelveit, hologramok tulajdonságait és hologramokkal kapcsolatos érdekességeket. Néhány magyarországi hologramkészítő munkásságába és azok műhelytitkaiba is betekintést engedett. Megtudhattuk, hogy klasszikus hologramok elkészítéséhez például nagy és nehéz asztalok szükségesek, valamint rezgésmentes környezet és drága műszerek. Viszont az eredmények kárpótolhatják a hologramkészítőt, hiszen akár kisebb filmet, akár elérhetetlen tárgyakat is be lehet mutatni. Itt múzeumi tárgyakra gondolhatunk elsősorban, amelyek fény hatására már károsodnának. Ilyenek lehetnek ikonok, múmiák, koronázási ékszerek.

Az előadó beszélt a hologram gyakorlati alkalmazásáról kódolás, dekódolás esetén, például a vonalkódok üzletekben való leolvasásáról, a jövőről, vagyis a holografikus diszkről, amelynek megjelenése immár 10 éve késik. Ugyanakkor felvetette a lehetőséget, hogy lassan bárkinek már 100.000 Ft alatt is lehet saját hologramot készíteni, a technika fejlődése miatt.

A Gábor Dénes-díj digitális hologramjának elkészítéséről is képet kaphattunk, amelynek egyik darabját az előadáson is megcsodálhattuk. A hologram biztonsági felhasználásáról is esett szó, amellyel, mint kiderült, gyakorlatban is sokszor találkozhatunk. Az előadás fontos részét képezte az előadó és Kasza Magdolna hologramtervező grafikus (táborunk szintén jól ismert tagja) immáron több mint tíz éves közös munkájának bemutatása is.

A formális előadás után bemutató következett, amelyen kézzelfogható különböző típusú hologramokat nézhettünk meg. Például láthattuk a hologram olyan tulajdonságát, hogy ha megfordítjuk, akkor a hologramon ábrázolt domború tárgy homorúvá változik Manó bemutatta a lézerrel kivetíthető hologramot, és az előadás résztvevői abban a szerencsében részesültek, hogy még ajándékot is kaptak az előadótól.

Vaku

Manó egyébként nem akárki, hanem nagyon is valaki. Hogy mennyire az, az kiderül Tarnóczi Lászlónak a Print&Publishing Hungary-n megjelent cikkéből.

“Gál József húsz évvel ezelőtt értékesített először hologramot, az akkor kiállított számla másolata ma is józsefvárosi irodája falát díszíti. Cége, a MANO-Hologram-Computer Kft. máig hologramokkal foglalkozik. Kereskedelemi tevékenységük azonban sokat szélesedett, és tervezéssel, gyártással, valamint tanácsadással is bővült. Gál József az évek során számos új alkalmazási lehetőséget talált Gábor Dénes negyven esztendővel ezelőtt Nobel-díjjal jutalmazott találmányára. Részben neki is köszönhető, hogy a hologram mára a mindennapi életünk részévé vált.”

forrás:
http://www.print-publishing.hu/index.php/elzszamaink/nyomdak/900-mano-hologram-computer-kft

A folytatásból megtudjuk, hogyan fér össze az atomenergia a nanbudo-val, pár kép erejéig tanúi lehetünk annak, hogy a túlsúly sem lehet elegséges indok az aktív testmozgástól való távolmaradástól, és elmerengünk az elektronikus zene születésén.
Elérhető a link alól:

http://sf.blog.hu/2013/08/23/mi_koze_az_atomenergianak_a_nanbudohoz

Nemsokára újra jelentkezik a Galaktika megbízott tábori tudósítója:
Kovács Rhewa Andrea
ügyeletes kommunikációs/gyöngyész/kertész/alkalmi boksz-zsák/szerkesztőségi-, házi-, és anyasárkány, 5.1-re peccselt istencsapása az Mberi nemnek.

Facebook hozzászólások

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?