Az eddig látott legnagyobb szupernova

A Birminghami Egyetem és az amerikai Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Kutatóközpont munkatársai minden idők legnagyobb csillagrobbanását észlelték.

A kitörés az SN2016aps nevet kapta, és a hivatalos leírás szerint egy nagyon nagy tömegű csillag szélsőségesen nagy energiájú szupernóva. A tudósok szerint ez tízszer nagyobb erejű és mintegy ötszázszor fényesebb volt, mint egy átlagos csillagrobbanás. Nemcsak mérete és fényessége miatt, hanem más tulajdonságait nézve is látványos volt

Egy ilyen szupernova robbanás során az energia legváltozatosabb formákban sugárzódik ki, és csupán az egy százaléka esik a látható fény tartományba. De az SN2016aps esetében ez jóval több volt.

Halott csillagok

A szupernóva-robbanás során a csillag ledobja a külső rétegét, mely a környezetét hidrogénnel, héliummal és nehezebb elemekkel telíti. A kidobott anyag általában gömb alakban tágul, miközben egyre ritkább lesz. A robbanás után visszamaradó  explóziós felhőben lévő hidrogén szokatlanul nagy mennyisége miatt a csillagászok úgy vélik, a szupernóva eredetileg két összeolvadó csillagból jött létre.

A szakértők becslése szerint az SN2016aps kitörésének ereje sok milliárd gigatonna TNT erejével mérhető össze.

A szupernóva a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, melynek során a csillag luminozitása (néhány hónapon keresztül) egy átlagos galaxiséval vetekszik. Neve az égbolton új  csillagként való feltűnéséhez kapcsolódik, régebben hívták vendégcsillagnak is. A „szuper” a kevésbé fényes nóváktól való megkülönböztetésre szolgál, melyek más okból fényesednek ki.

Facebook hozzászólások

You may also like...