Találd meg magad kedvenc regényedben!
Most megtudhatod, hogy mi a közös a Gyűrűk Ura, a Star Wars és a Harry Potter karaktereiben! Sőt, még magadat is megtalálhatod kedvenc regényedben!A mese eredetével, változataival már régóta foglalkoznak. A tizenkilencedik században született Vlagyimir Jakovlevics Propp A mese morfológiája című írásában, kísérletet tett arra, hogy meghatározza a mese szerkezeti elemeinek egymáshoz, illetve az egészhez való viszonyát. Vizsgálatai azt mutatták ki, hogy a varázsmesék rendelkeznek állandó és változó komponensekkel is. A főbb szerkezeti elemek viszont mindig ugyanabban a sorrendben térnek vissza benne. Ahogyan a szereplők ún. funkciói is meg vannak határozva. Ezeknek száma korlátozott, sorrendjük pedig minden esetben azonos. Ezek pedig visszavetíthetőek az emberben élő archetípusokra (személyiségtípusokra), gyakorlatilag azok leképezése jelenti egy mese karakterarzenálját.
Ezek pedig ugyanúgy fellelhetőek a népszerű sci-fi és fantasy regényekben, illetve sorozatokban, filmekben egyaránt. Mostani cikkünkben a Harry Potter, a Gyűrűk Ura és a Star Wars világát és szereplőit vizsgáljuk meg közelebbről, Propp elméletének tükrében.
A Gyűrűk ura komplex rendszere bevallottan merít ismert toposzokból (állandó motívumokból) is, számos mitológiára visszavezethető elemet és funkciót használ. Nagyrészt az északi hagyományokat érhetjük benne tetten, fantasztikus világának szereplői egészen a skandinávokig repítenek minket. A benne szereplő versek és énekek a szájhagyomány útján történő mesélést reprezentálják, de a középkori irodalomra, konkrétan a Propp által vizsgált varázsmesékre is történik utalás.
Tetten érhetőek benne bibliai vonatkozások is.Tolkien lehetőleg kerülte az allegóriákat, úgyhogy az olvasó számára a felvázolt archetípusok sokkal erősebben jönnek át, mint a mögöttes tartalom. Pont ezért tud sok millió rajongó azonosulni a szereplőkkel, behelyettesíteni magukat a történetbe.
A Star Warsban és a Gyűrűk urában közös, hogy egyik sem nevez meg konkrét időt és helyet. De Tolkiennal ellentétben George Lucas modern mítoszt kívánt létrehozni. A filmsorozat szereplői, a helyszínek elnevezései és egyes épületei, tárgyai rengeteg utalást tartalmaznak az emberiség történelméről, nagy alakjairól, mítoszairól. Elmondható, hogy mind a két történet a Jó és Gonosz örök harcának színtere. Végső nagy jelenete pedig e köré szerveződik.
Jelentős szerepet játszik mind a kettőben a benne felvázolt vallás, továbbá a halhatatlanság iránti vágy, ami a Star Warsban a Sitheknél, a Gyűrűk urában pedig Szauronnál jelenik meg legmarkánsabban. Elmondható, hogy a negatív karakterek motivációja majdnem ugyanaz és mind a kettőben a szeretet győzi le ezt. Kibontakozó mitikus háború az, ami a két történet alapját adja, nem pedig maga a világ, ami csak alapot szolgáltat mindehhez – bár, Tolkiennél erőteljesebben mutatkozik meg a világ hatása.
Érdemes még kiemelni az utazás motívumát is. Mind a kettőnél beszélhetünk belső és külső útról. Anakin és Frodó nem csupán egy utazásregénynek megfelelő földrajzi teret jár be, hanem személyiségfejlődésen, vagy legalábbis változáson esik át.
Ettől különbözik a Harry Potter, ahol kizárólag belső utazásról lehet szó, Harry személyiségfejlődését követjük végig a hét könyvön keresztül. A cselekmény itt ciklikusan épül fel, minden könyvben új tanév kezdődik, ami megszakítja a linearitást. A mágia pedig nem valami misztikus dolog, eszköz csupán, ami a technikát helyettesíti, valamint a különbözés iránti vágyat fogalmazza meg. Harry csak ezáltal tud kitörni a szürkeségből.
A Gyűrűk Urával és a Star Warssal ellentétben itt nincs szó túlvilágról vagy vallásról és egyéb metafizikai témákról. Dumbledore karaktere az egyetlen, akiben tetten érhető valamekkora mennyiségű spiritualitás.
Megjelenik a tolkieni világ vadon-toposza is, ahol Harry „újjászülethet”. Ilyen formában pedig felismerhetjük benne Maugli történetét is. Hangsúlyosabb az otthon fogalma is, pontosabban annak keresése.
Az egyik leglényegesebb különbség a Harry Potterben(a Star Warssal és a Gyűrűk urával szemben), hogy a népszerű ifjúsági sorozatban épphogy nem a mitikus elemek alkotják világának alapját, hanem egy realisztikus világleíráshoz alkalmazkodnak a benne feltűnő fantasy elemek.
De Propp nem csak cselekmény és világábrázolással foglalkozott, hanem a mesékben szereplő karakterekkel is, nézzétek meg, mennyi párhuzamot találhatunk a három népszerű sorozat között!