A Galaktika bemutatja: Fritz Leiber: A nagy időháború
Van szerencsénk bejelenteni, hogy a Galaktika XL következő számában megjelenő regény egy valódi klasszikus. Igazi csemege, melynek magyar megjelenésére felháborítóan sokat kellett várni. Szerencsére nem kell tovább álmodozni a magyar kiadásról, hiszen végre eljutott hozzánk is Fritz Leiber legendás története, A nagy időháború!
Elképzelted valaha is, milyen képet vágnának a magyar lovagok, ha szembekerülnének Napóleon katonáival? Vagy ha az amazonok csatáznának űrgárdistákkal? De ott van még a Wehrmacht és Dzsingisz kán harcosainak összecsapása. Vagy esetleg egy római legionáriusok kontra amerikai tengerészgyalogosok érdekelne? Fritz Leiber regényében az említett népek és egységek harcolnak a végtelen időben, különböző korokban, két seregre oszolva, egymás ellen. Napóleon, Sztálin, III. Alexandrosz – és még sokan mások is tiszteletüket teszik, mint frakcióik vezetői.
Fritz Leiber mára kultikussá vált regénye a maga idejében korszakalkotónak számított. Azon kívül, hogy Leiber elnyerte vele a Hugo-díjat, számos más szerzőt inspirált (többek között Poul Andersont is). A nagy időháború (munkacím, eredeti címe The Big Time) az évtizedek során több válogatásba is bekerült. A regény olyan neves írók munkáival szerepelt együtt egy antológiában, mint Alfred Bester, Robert A. Heinlein, Theodore Sturgeon vagy Frederik Pohl. Több kritikusa is az 1950-es évek legjobb sci-fi regényei közé sorolta.
A szerzőről
Ifjabb Fritz Leiber 1910. december 24-én született Chicagóban. Édesapja az ismert színész, idősebb Fritz Leiber volt, aki feleségével, Virginiával fiúkat is a színészet felé terelték. Leiber több művében is szerepel valamilyen formában a színészmesterség. Az egyetemen teológiát hallgatott, majd rövid időre prédikátornak állt. Ezt követően a szülei társulatában színészkedett, és utazásai alatt megírta első elbeszéléseit. Nagy hatást gyakoroltak rá Shakespeare, Robert E. Howard és H. P. Lovecraft munkái. Első kiadott írását az Unknown magazin közölte le 1959 augusztusában, melyet John W. Campbell szerkesztett. Ezzel indult útjára leghíresebb sorozata, a Fafhrd és a Szürke Egerész. A hét kötetbe gyűjtött kisregényekből és novellákból álló történet a heroikus fantasy irodalom gyöngyszeme lett, méltatói pedig egy lapon említik Howard és Moorcock munkásságával. 1992. szeptember 5-én hunyt el, nyolcvanegy évesen.
Leiber a spekulatív fikció minden ágában alkotott a horrortól kezdve a sci-fiig, de írt verseket, életrajzi könyveket, esszéket és drámákat is. Emellett vállalt szerepeket filmekben, színdarabokban, de a sport terén is kiemelkedő volt. Vívó- és sakkbajnoki címeket is szerzett, ezzel igazolva, hogy nem csak a fantázia terén volt sokoldalú és kimagasló. J. R. R. Tolkien után őt jutalmazták a Gandalf-díjjal sikeres fantasy munkáiért, később pedig több esszét és életrajzi könyvet is írtak róla. A magyar olvasók eddig a Fafhrd és a Szürke Egerész első két kötetével (Kard és ördöngősség, Kardok a halál ellen), az A vándorral és az Éjasszonyokkal találkozhattak.
Kezdek bizonytalanná válni teljes regényeket igértek és ahogy olvasom Lőrincz Lászlóval készült riportot amiben azt nyilatkozta hogy ami az XL-ben közölve lett az egy regény részlete….
@Vian
Én abban biztos vagyok, hogy A nagy időháború teljes regény lesz. Ami pedig Lőrincz L. Lászlót illeti, szerintem erre három lehetséges válasz van.
– Vagy Lőrincz L. arra gondolt, hogy duológiának szánja a kisregényét alapból…
– … vagy esetleg ő utólag, a szerkesztőség értesítése nélkül döntött úgy, hogy még majd ír hozzá…
-… vagy pedig annyira megtetszett neki, hogy úgy döntött, ír majd neki egy második kisregényt is, amit majd jövőre közöl le a Galaktika XL. Én ezt tartom a leghihetőbbnek. Elvégre elég sok szerző van, aki kisregények kibővítéséből rakott össze egy komplett regényt, lásd. Antal József Justitiáját.
Úgyhogy semmi ok a konspirációkra. A lényeg, hogy jön Leiber Hugo-díjas regénye. Mi pedig várjuk, nagy örömmel. 🙂
nem nagy szám. Mert nem erélhető mindenkinek.
Végre egy jelentős szerző klasszikusa. Csak a vele megjelenő Galaktika szám ne legyen olyan gyenge, mint a jüniusi volt!
Természetesen várom!! Csak egy másik példával is előjövök…volt és most ismét van IPM..nos a régebbi számokban volt egy regény akár teljes regény is. Amikor újrakezdték a folyóiratot ismét raktak bele teljes regényt..örömmel vettem olvastam. Csak kiderült hogy ez nem teljes regény hanem rövidített verzió..eddig tartott az IPM vásárlásom..nem szeretném ha a Galaktika is ezt az utat követné..ezért is lepődtem meg amikor kiderült hogy a Lőrincz regény nem teljes….
solymosgyu: tévedsz elérhető mindenkinek aki veszi a fáradtságot és a pénzét és előfizet.
Szia, Vian!
Ne haragudj, hogy ilyen későn reagálok, csak alaposan utána akartam járni az ügynek, mert számomra is újdonság volt egy-két infó a Lőrincz L. László interjúból.
Kiderült, hogy valóban a teljes regényt adtuk most ki – egyszerűen Lőrincz L. mesternek megtetszett a történet, és úgy határozott, kiegészíti, folytatja, erről a tervéről először a könyvheti interjújában beszélt, korábban mi se tudtuk – akkor meg már majdnem két hete kint volt az XL. Ha elolvasod a Lőrincz L. regényt, egy teljes művet olvasol, nem egy részletet – egyszerűen folytatni fogja az írását a szerző, amihez minden joga megvan.
Regényt rövidíteni, egyszerűsíteni pedig soha nem fogunk. Eddig se tettük, ezután se fogjuk tenni. Ha megnézed az általunk újrakiadott regényeket, inkább az ránk a jellemző, hogy a régiekből kivágott részekkel kipótolva adjuk ki, nem az, hogy még elveszünk belőle 🙂
Köszönöm a választ és várom a következő XL-t!!!