Napkutya az égen Magyarország felett – kép
Látványos halojelenséget, úgynevezett napkutyát fotóztak az égen Magyarország felett. A fénytünemény keretében egy színes és feltűnően világos folt jött létre a Nap látszólagos égi helyzetétől számítva 22 fokkal oldalra.
Mintha két Nap lenne az égen, és a halványabb még színesnek is mutatkozik. Az érdekes fénytünemény a halojelenségek körébe tartozik, a cirrusz (pehely) -felhőkben lebegő jégkristályok okozzák. A meghatározott szögű és helyzetű lapokkal határolt kristályok közül mindig lebeg néhány olyan térbeli helyzetben, hogy pont a megfigyelő felé tükrözze, illetve törje meg a Nap fényét. Ezért csillagunktól a kérdéses szögtávolságra az égbolt kifényesedik – ennek legfeltűnőbb változata a melléknap, más néven a napkutya.
Még a mai nap használd ki a lehetőséget és rendelj a 7 könyv 7 napig 70%-os vásárlási kedvezménnyel akciónkból. Rendeljen most, ne maradjon le róla!
A képnek a bal felén a felhők mögötti Nap (nagyobb világos folt), jobbra pedig, csillagunktól 22 fokra egy melléknap látszik. Itt feltehetőleg úgynevezett túlhűtött vízből viszonylag gyorsan képződtek a jégkristályok a felhőben (körülbelül 5000 km-es magasságban), amelyek aztán a jelenséget létrehozták.
Látogass el a facebook oldalunkra,ahol sok-sok érdekes információval, történetekkel és nyereményjátékokkal várunk. Nyerj értékes ajándékokat. Katt ide és szörfölj velünk!
Érdemes megfigyelni, hogy a jégkristályokban haladó és megtört fénysugár enyhén színeire is bomlik, ezért a Nap felőli oldalon vöröses, ezzel ellentétesen kékes árnyalatok mutatkoznak.
Most a 2006-os Galaktika magazin évadát is begyűjtheted, ha egyben vásárold meg a teljes évadot (1-12 szám) csak 2006 forintért! Itt megveheted!
Forrás: origo/tudomány
Facebook hozzászólások