Pinokkió meséje, ahogy még sosem láttad
Március 16-án és 17-én a Trafó Kortárs Művészetek Háza egy minden tekintetben különleges előadással várja a közönséget. A nemzetközileg elismert Cade-MacAskill alkotópáros a The Making of Pinocchio (Pinokkió átváltozása) című produkciójával a Festival d’automne (Párizsi Őszi Fesztivál) és más nagynevű fesztiválok után Budapestre érkezik.
„Vicces, okos és elgondolkodtató, játékos képekben gazdag négykezes – közvetlen kiszólásokkal a kamerába a nézőnek címezve – identitásról, megismerésről és elfogadásról… Gyöngéd szatíra, de politikailag egyenes beszéd.”(— The Guardian)
Carlo Collodi klasszikus meséjéből kiindulva, az alkotók egy katartikus és felszabadító történetet visznek színpadra a nemi identitás felfedezésének és megélésének folyamatáról. Személyes tapasztalataikból merítve mesélnek az önazonosság kereséséről, a társadalmi elvárásokkal való szembenézésről, végső soron pedig a szabadság felé vezető útról.
Helyszínünk egy fiktív filmstúdió, ahol bepillanthatunk a queer szerelem és egy alkotófolyamat kulisszái mögé. Rosana Cade és Ivor MacAskill művészek és egyben szerelmestársak, akik 2018 óta dolgoznak a The Making of Pinocchio (Pinokkió átváltozása) című „filmen”, amelyben Ivor nemi átalakulásának folyamatát követik nyomon, erre reagálnak.
Ebben a „vicces, okos és elgondolkodtató, játékos képekben gazdag négykezesben” (The Guardian) komplex élettapasztalatuk találkozik a hazudós bábu varázslatos történetével, aki „igazi fiú” akar lenni.
Formabontó eszköztárukkal – árnyjátékkal, bábbal, tárgyszínházzal és élő filmmel – egy varázslatos világot teremtenek a színpadon, amely a mese keretein túlmutatva ad teret a saját igazságunk kifejezésének, miközben a queer identitás felfedezésének örömét és az önkifejezés határtalan lehetőségeit ünnepli. Az egyszerre költői és politikus előadás humorral és lenyűgöző látvánnyal mutat rá arra, hogy a tranzíció nem csupán átalakulás, hanem önmagunk felszabadítása.
Rosana Cade és Ivor MacAskill munkája határozott kiállás az elfogadásért, amely őszinteséggel, képzelőerővel és gyöngéd szatírával szegül szembe a társadalmi kirekesztéssel. A burleszk ihletésű forgatókönyvből és a Tim Spooner által megálmodott, állandóan változó díszletben egy mélyen személyes elbeszélés bontakozik ki. Eddigi közönsége „kihagyhatatlannak", „lélegzetelállítónak", „lehengerlőnek" és „az év queer szerelmi történetének” nevezte.
A program a British Council támogatásával valósul meg.
További infó, jegyek: itt. Facebook event: március 16. vasárnap és március 17. hétfő.
A Trafó a produkciót hozzáférhető előadásként mutatja be. Ezeken az estéken a színházi etikett szabályait lazán kezeljük: a nézők szabadabban mozoghatnak az előadás alatt (szükség esetén jöhetnek-mehetnek, helyet változtathatnak) és nem lesznek erős fény- és hanghatások. Azok számára, akik szeretnének az előadás alatt vagy után elvonulni, esetleg valakivel beszélni, pihenőteret és jólléti tanácsadót biztosítunk. Az előadások után hozzáférhetővé tesszük az előadás digitális kiadását is, hogy azok is láthassák Cade és MacAskill munkáját, akik nem tudnak eljönni a Trafóban megvalósuló élő színházi előadásra. A Trafó törekvése, hogy a jövőben minél több hozzáférhető előadást tűzzön műsorra.
Az esemény az LMBT Történeti Hónap programja, amely az LMBT emberek történelemben való jelenlétét kívánja megmutatni, a magyar és külföldi LMBT múltról és a kisebbség tagjai által létrehozott értékekről szól, ugyanakkor fontos szerepe van az LMBT közösség építésében is. A programsorozat további eseményeiről az LMBT Történeti Hónap honlapján és Facebook-oldalán lehet tájékozódni.