Sínek a semmibe: vasútvonalak az ember után (galéria)
Az ember szüntelen munkájával folyamatosan alakítja környezetét, utána pedig belakja azt. Így lesz egy helyből otthon, egy országból anyaföld, egy kis faluból haza. Ha pedig a vidék népe eltűnik valamiért, az addig élettel teli hely azonnal kísértet járta rommá válik – zord, de gyönyörű mementójává azoknak, akik egykor építették. Íme a legszebb elhagyott vasútvonalak!
Minden idők legnézettebb cikke volt honlapunkon A Föld az ember után: 30 döbbenetes fotó című posztunk, amelyben városokat és egykor pezsgő élettel teli építményeket mutattunk be. Most ismét olyan helyeket látogatunk meg, ahol egykor emberek ezrei utaztak át, de mára a hátborzongató-gyönyörű enyészeté lettek: elhagyott vasútvonalakra.
A vonat, különösen a XIX. században az utazás, a fejlődés, a szabadság szimbóluma – a felfedezés metaforája, mely segít jobbá válnunk. Ezért különösen szomorú, de romantikus is ezekre az elhagyatott útvonalakra pillantani és belegondolni: milyen története lehet ezeknek a sínpároknak? Kik utaztak rajta annak idején – és miért vált szükségtelenné?
Stalker – a regény és a forgatókönyv! Megérkezett! Katt a képre!
1. Waiorongowai Völgyvasút, Új-Zéland
2. Byron Bay, New South Wales, Ausztrália
3. Reading Viaduct, Philadelphia
4. Elhagyott vasúti híd Winzenhofen környékén (Németország)
5. Lerchenberg Alagút, Heilbonn, Németország
A még élő vasútvonalak is számtalan szépséget tartogatnak azért, így érdemes ott lenni, Mikor elindul a vonat…
6. Mount Union, Pennsylvania, Egyesült Államok
7. Cumnock, New South Wales, Ausztrália
8. Franschhoehk, Dél-Afrika
9. Wortley West Curve, Yorkshire, Egyesült Királyság
10. Chemin de fer de Petite Ceinture, Párizs
11.Az Ördög Vasútvonala (Madeira-Mamoré)
Ez a vadregényes őserdei vonal Brazíliában húzódik, 1907 és 1912 között rakták le úgy, hogy közben szó szerint döntötték le előle a dzsungel fáit. A brutális munka mellett munkások ezrei haltak bele trópusi betegségekbe, kígyó vagy pók harapásába, vagy egymás elleni harcban – így érdemelte ki nem éppen hízelgő nevét. A legenda szerint minden talpfa alatt egy-egy holttest nyugszik.
És mi vár az út végén? Az óceán talán? – Neil Gaiman lenyűgöző, legújabb kötetet 20% kedvezménnyel:
12. Börzsöny erdei vasút (Kemence felé)
A vonal egy része ma is él – egy része viszont elhalt, és a kanyargó patak mentén megkapó, festői látványt nyújtva, omladozva kanyarog. Aki még nem látta, mindenképp kiránduljon egyet ide!
13. A non-plusz ultra:az Uyuni Vonattemető
Uyuni Bolívia egy városa, ahol egy időben óriási vasúti tranzitállomást kezdtek kiépíteni. Bár itt van a világ legnagyobb egybefüggő sótava is, az ötlet hibásnak bizonyult, egyszerűen nem volt kereslet a hatalmas forgalomra – a helyzetet tovább nehezítette, hogy a helyi Aymara indiánok minden eszközzel szabotálták az építkezést és a forgalmat.
A vonalat bányász- és kohászvállalatok használták leginkább, de amikor ez az ágazat becsődölt Bolíviában, a helyet végleg magára hagyták. Most gyönyörű, antik mozdonyok és vonatszerelvények végső nyughelye.
Elhagyjuk ezt a földet.