Tutanhamon kincse – egy régészeti szenzáció, egy eltűntetett legenda feltárása – történelem testközelben

A történet kezdete mesésen egyszerű: Howard Carter régész megszállottan hitt abban, hogy egyszer megtalálja Tutanhamon sírját és annak ellenére nem tágított ettől, hogy neves tudósok is kétségbe vonták a sír létezését. A kalandfilmbe illő történet katarzisa egy fantasztikus, egyedülálló lelet, amelynek eredeti tárgyai jelenleg féltve őrzött műkincsként pihennek Egyiptomban, a Kairói Múzeumban. A lelet-együttesről neves, nemzetközi egyiptológus csapat folyamatos ellenőrzése mellett készített múzeumi replikák azonban a világ egyik legszebb kiállítását alkotják, ez a Tutanhamon Kincse.

A kiállításon a tárgyakat abban a formában pillantják meg először a nézők, ahogy anno, Howard Carter egy gyertya pislákoló fényénél először látta meg azt a sírt és kincseit, ami később minden idők egyik legfantasztikusabb régészeti feltárása lett. De vajon miért olyan egyedülálló és izgalmas ez a lelet? Nos, azért mert a történelem folyamán mire az ókori királyok sírját a kutatók feltárták, sajnos valamennyit kifosztották. Tutanhamon sírjának létezését viszont mindvégig kétségbe vonták és ennek köszönhető, hogy egy 90%-ban intakt sír-rendszert sikerült 1922-ben feltárni, benne megannyi csodás tárggyal, amelyek mind-mind a korszak gazdagságának, tárgykultúrájának állítanak emléket.

Nem kell megszállott történelem rajongónak lenni ahhoz, hogy az ember szájtátva nézze végig a kb. 2500 négyzetméteres, arany-, alabástrom-, ébenfa tárgyakban bővelkedő kiállítást. Mindenhez megfelelően tömör, de szakszerű magyarázat párosul, aminek meghallgatásához minden látogató egy elektronikus sztereo tárlatvezetőt kap, ami egy fejhallgatón keresztül elmeséli Tutanhamon és kora történetét. A történet és a kiállítás izgalmas és szórakoztató, ugyanakkor tudományos és színvonalas, olyan, amilyet maga a téma megérdemel. Budapesten az anyag összeállításában, a magyar nyelvű szövegek lektorálásában a Szépművészeti Múzeum Egyiptomi Osztályának vezetője, Dr. Liptay Éva volt a producerek segítségére.

A kiállítást közel félmillió ember nézte meg Münchenben és hasonló sikere van a jelenlegi helyszínen a barcelonai “Maritím” múzeumban.

Október 24-től Budapesten, a VAM Design-ban láthatja a közönség Tutanhamon csodálatos kincseit.

Facebook hozzászólások

Galaktika

Sci-fi, tudomány, film, technika, szórakozás. Alapítva 1972-ben.

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?