A Mars üvegsivatagja rejti az élet rejtélyének kulcsát?
Ezek az üvegporból álló dűnék ugyanis vélhetőleg olyan kölcsönhatások által jöttek létre, amelyek az élet szempontjából renkdívül kedvező körülményeket feltételeznek.
Ilyen a meleg, és a vízközeliség: ez a bolygó körülbelül egyharmadát borító üveg ugyanis valószínűleg magma és jég, vagy magma és víz kölcsönhatásaiból születhetett.
Az északi félteke pusztasága több millió négyzetkilométeres területet foglal magába. A benne látható sötét foltok viszont – mennyiségük és méreteik ellenére – eddig rejtélyt képeztek a bolygókutatók számára.
Az Európai Űrügynökség Mars Expressz orbitális szondájának adatai alapján most sikerült kielemezni a marsi pusztaságról visszaverőső fényt. A furcsa, eddig nem megmagyarázott eredmények így szó szerint új fényt kaptak – és kiderült, hogy olyan homokról van szó, amely üvegből áll.
“Az egyetlen mód arra, hogy ilyen mértékű és mennyiségű üveg keletkezzen egy bolygón, csakis kirobbanó, elsöprő vulkanizmus. Ez a bolygóméretű vulkáni aktivitás első egyértelmű bizonyítéka a Marson.”
És ez még nem minden: nem elég az üveg keletkezéséhez a kirobbanó erejű vulkanikus tevékenység (ami a vörös bolygóra, jelenleg úgy tűnik, nem jellemző), hanem kimondottan jég- vagy víztömeggel való kölcsönhatás is szükséges hozzá.
Claire Cousins, a Londoni Egyetem munkatársa ismerteti a reakció menetét:
“Amikor a láva vagy magma jéggel vagy vízzel lép kölcsönhatásba, “elfojtódik”, azaz nagyon gyorsan hűl le és keményedik meg. Ez a gyors kihűlés meggátolja a kristályok növekedését és így vulkáni üveg keletkezik.”
Cousins, bár a Marssal kapcsolatos kutatásban nem vett részt, Izlandon és az Antarktiszon végzett kutatásokat hasonló környezetben, és jelenleg is a gleccserek közelében levő vulkánok mint élőhely vizsgálatával van elfoglalva.
Persze sok millió négyzetkilométernyi üvegpor nem a legjobb hely arra, hogy életet találjunk – most. De ahol a víz-magma kölcsönhatás zajlott, már jó szerencsénk lehet, Horgan szerint. Azt ugyanis tapasztalatból is tudjuk, hogy ezen a pusztaságon életet keresni nem különösebbn egyszerű dolog. A hidrotermikus részek, gleccser alatti tavak azok a helyek, ahol életet nyomokban találni vélnek.
Cousins, az ilyen környezetek tudósa egyet ért ezzel, ő ugyanis nyüzsgő mikróba-szintű életet talált minden ilyen vizsgált helyszínen. Ha egy vulkán egy gleccser alatt kitör, a forróság hatalmas gleccser alatti tavakat hoz létre, amelyek Cousins szerint “a tökéletes hely a mikróbák számára. Egy kellemes, melg, biztonságos hely, ahol lóghatnak, rengeteg vegyi rágcsálnivlaóval.”.
Ezeknek a tavaknak a megtalálása már ütközhet komolyabb problémákba, ugyanis a kitörések idején az üveghomok jó nagy területen hullhat az égből – na de nem EKKORA, egyharmad bolygónyi területen.
Az üveg-jellegű homok túlságosan nehéz ahhoz, hogy fuvallatok szárnyán utazzon. Ezek az északi féltekén található üvegpuszták több százezer mérföldre találhatók a Mars ősi vulkánjainak tartott hegyeitől, így a tudósok jelenleg nem tudják, hogyan terjedhetett el ennyire az üveghomok.
Maga a víz az egyik elmélet alapja. Ez ugyanis az elképzelés szerint eg darabig valóban egy helyben van, aztán kitör, olyan mennyiségben és katasztrofális erővel, hogy végigsöpör a pusztaság jelentős részén, szétterítve a homokot.
space.com nyomán