A számítógépes játékosok agya eltér a többi emberétől
Itt a Galaktika magazin 2006-2007-es évad bomba áron!
4.500 forintért tiéd lehet mind a 24 példány!
Rendeld meg itt!
Számítógépes játékokkal rendszeresen játszó fiatalok agyát vizsgálta egy nemzetközi kutatócsoport, és megállapították, hogy az agyuk eltér azokétól, akik nem, vagy csak ritkán játszanak ilyen játékokkal. A vizsgálatban a kutatók 154 tizennégy éves fiatalt rangsoroltak a szerint, hogy hány órát játszanak hetente. A kilenc óránál többet játszókat tekintették gyakori játékosoknak, de senkit sem tartottak játékfüggőnek. Ezután képet készítettek minden vizsgálati alany agyáról.
A funkcionális MRI (fMRI) vizsgálatok kimutatták, hogy a rendszeres játékosok agyának jutalmazó központja (az úgynevezett ventrális striátum) megnagyobbodott a többiekéhez képest. “Ez a terület rendszerint akkor aktiválódik, amikor az embereket pozitív környezeti hatások vagy kellemes élmények érik, például pénzt nyernek, jó ételeket esznek vagy nemi életet élnek” – mondja dr. Simone Kuhn, a Ghenti Egyetem kutatója. A terület összefüggésben áll a drogfüggőséggel is.
Dr. Luke Clark, a Cambridge-i Egyetem kísérleti pszichológusa elmondta, hogy nagyon fontos lenne ennek a kérdésnek a tisztázása. Clark szerint kábítószer-élvezőknél valószínűleg mindkét hatás szerepet játszik, vagyis az eleve nagyobb ventrális striátum miatt könnyebben válnak függővé a drogfogyasztók, és a hosszú távú drogfogyasztás visszahat az adott agyterületre.
Játssz a Drukkával, nyerj csodás ajándékokat! Részletek itt!
A kutatók most olyan felnőtteket kérnek fel kísérleteikhez, akik korábban sosem játszottak számítógépes játékokkal. Az alanyoknak el kell kezdeniük rendszeresen játszani, és a kutatók bizonyos idő elteltével megvizsgálják, van-e hatása ennek az agyra. Így eldönthetik, hogy a nagyobb ventrális striátum miatt játszanak egyesek gyakrabban, mint mások, vagy a gyakori játék hatására változik meg az agyterület mérete.
Kövess bennünket a facebookon is!
forrás: origo/tudomány