Programozók miatt veszett el Európa legnagyobb távközlési műholdja
Ezt az üzenetet kapja Alex Benedict régiségkereskedő és nyomozó az ünnepelt horrorszerzőtől, Vicki Greene-től. Valamint egy jókora összegű átutalást. Amikor aztán Benedict és társa, a remek pilótanő Chase Kolpath a rejtélyes üzenet nyomában ellátogatnak a legtávolabbi, emberek lakta világra, magyarázatok helyett csak még több kérdés fogadja őket. Miért vetette alá magát Vicki Greene teljes emlékezettörlésnek, eldobva magától múltját és karrierjét? Vajon mire bukkanhatott a következő regényéhez végzett kutatómunka közben? Mi az a szörnyűség, amivel még egy horroríró sem képes együtt élni?
1. Szergej Lukjanyenko: Világok őre
2. Arkagyij és Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet!
3. Jack McDevitt: Az Ördög szeme
Helyes válaszodat küldjed a kommunikacio@galaktika.hu címre, sorsolás 2011. szeptember 1-jén.
Nyereményed: páros belépő a BÓKAY KERT Kalandpályára
Szoftverhiba csúszott a gyorsító fokozat irányítási rendszerébe, ezért tűnt el Európa legnagyobb teljesítményű távközlési műholdja. Az Ekszpressz-AM4-et augusztus 18-án indították el Bajkonurból egy Proton-M hordozórakétával, de pályára állítása kudarcba fulladt, mert programozási hiba miatt felmondta a szolgálatot a rakéta Briz-M típusú gyorsító fokozata – közölte az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz.
A hivatal az okok tisztázásáig felfüggesztette a Proton hordozókkal és a Briz-M-ekkel tervezett felbocsátásokat. A felfüggesztést most hatályon kívül helyezték, de az újabb felbocsátás előtt kijavítják a hibákat. Az Ekszpressz elvesztése miatt viszont csúsznak a 2011 őszére tervezett indítások – az orosz űrhivatalnak most át kell terveznie a tíz fellövést tartalmazó menetrendet.
Látogass el a facebook oldalunkra,ahol sok-sok érdekes információval, történetekkel és nyereményjátékokkal várunk. Nyerj értékes ajándékokat. Katt ide és szörfölj velünk!
A kereskedelmi és katonai célú műholdakat általában Progressz-M rakétákkal állítja pályára Oroszország. Az Ekszpressz Európa legnagyobb teljesítményű távközlési műholdja lett volna. A baleset után az illetékes orosz szervek és a szputnyikot jórészt gyártó Astrium cég még kísérletet tett a kapcsolatfelvételre, de a próbálkozások sikertelenek maradtak. Elvileg lett volna esély a műhold megfelelő pályára juttatására, mert volt saját hajtóműve és üzemanyaga is.
Forrás: origo/tudomány