Relikviák az óceán fenekéről
Vannak az emberiség számára kulcsfontosságú pillanatok, tárgyak, amelyek ott és akkor egy vihar szemében voltak, amely megváltoztatta a történelem menetét. A XX. század legnagyobb pillanatainak egyike kétségkívül a holdraszállás – és most egy-két nagyon fontos tárgyat sikerült visszaszerezni ezzel kapcsolatban…
Az Amazon webes áruház alapítója, Jeff Bezos expedíciója kiemelte az Atlanti-óceán fenekéről azokat a hajtóműveket, amelyek a NASA gigantikus Saturn-5 rakétáit hajtották – és amelyek a Holdra indították az asztronautákat.
A milliárdos elmondta:
“Annyi mindent találtunk! Egy víz alatti csodaországot láttunk – egy elképesztő, F-1 hajtőművekből álló szoborparkot, amelyek tüzes, pusztító végre jutottak, és amik emléket állítanak az Apollo-programnak.”
Miután a Saturn-5 rakéták felvitték az űrhajósokat a hatvanas és hetvenes években a világűrbe, a rakétánként öt-öt F1-es hajtómű visszazuhant az Atlanti-óceánba, és lesüllyedt a fenekére. Úgy volt, hogy ott is maradnak, elfeledve, örökre.
De kb. egy évvel ezelőtt Bezos bejelentette: privát, titkos expedíción megtalálta az 1969-es Apollo 11 küldetés F1 hajtóműveit, melyek az első embereket indították el a Hold felé.
A NASA üdvözölte Jeff Bezos tervét, hogy visszaszerezzék a hatalmas hajtóműveket a tengerfenékről. Ezek a roncsolt gépek az emberiség Nagy Lépésének legfontosabb tárgyi emlékei közé tartoznak.
Amikor Bezos bejelentette, hogy csúcstechnológiás szonárjaikkal megtalálták a hajtóműveket, nem akart reményeket kelteni: elmondta, nem tudja, milyen állapotban vannak az F-1-esek. Hiszen nagyon nagy sebességgel csapódtak az óceánba, utána pedig 40 éven át pihentek a sós vízben. De volt ok a bizakodásra is – ezeket a hajtóműveket elég strapabíró anyagból készítették.
4270 méter mélyen, a videóban látható módon távirányítású robotokkal tárták fel a területet, amelyet belepnek az alkatrészek. Ahogy Bezos fogalmaz:
“Gyönyörű tárgyakat fotóztunk le a nyughelyükön, és sok fontos darabot már fel is hoztunk. Minden egyes tárgy, amelyet a fedélzetre hozunk, ezer és ezer mérnököt idéz meg nekem, akik együtt dolgoztak akkor egy ügyön, amiről addig biztosan úgy hitték: lehetetlen. A csapattagokat a Hold-küldetések költői visszhangjai is megérintették: ahogy a robotok siklottak, olyan volt, mint a mikrogravitáció. A látótér feketesége. Az óceánfenék szürkesége, színtelensége. Csak időnként felbukkanó mélytengeri halak törték meg az illúziót.”
A felhozott alkatrészeket alaposan megvizsgálták, hogy kiderüljön, melyik misszióból származnak. Viszont nagyon sok sorozatszám hiányzik, vagy sérült, így nehéz meghatározni a küldetéseket. Akárhogy is, Bezos expedíciója elég alkatrészt hozott fel két teljes Saturn-5 rakéta rekonstrukciójához.
A rekonstruálás azonban nem fogja őket újszerű állapotba juttatni – ez pedig részben szándékos: azt akarják, hogy ezek a gépek elmeséljék történetüket: az 5000 mérföld/órás visszatérést, a negyven éves óceáni nyugvást… Bezos bízik benne, hogy így kiállítva lenyűgöző dolgokra inspirálják majd az embereket.
Bezos és hajója most Cape Caneveral felé tartanak, ahol átadják a tulajdonosnak a tárgyakat – a NASA-nak -, akik a rekonstrukcióról és a kiállításról gondoskodni fognak: a tervek szerint az egyik rakétát a Smithsonianban lehet majd megtekinteni.
forrás: space.com