Távol Afrikától: millió éves lábnyomok írják át az elméletet
A hivatalos történetírás szerint az első emberek Afrikában születtek, törzseik innen vándoroltak szét szerte a világon. Ezek a Homo Erectus fajba tartozó emberek népesítették be hosszú évezredek alatt a világ java részét. Most azonban több tucatnyi történelem előtti emberi lábnyomot fedeztek fel Nagy-Britanniában, amelyek sehogy sem illeszkednek az eddigi képbe…
Egy negyven négyzetméternyi területen Norfolkban kb. 50 lábnyomra bukkantak régészek, melyeket egy már kihalt emberfaj hagyott hátra. A megtalált pollenrészecskék elemzése alapján a lábnyomok hozzávetőleg egymillió évesek, ami azonban nem teljesen fér bele a korszakról eddig alkotott képünkbe.
A Jégkorszak elején sárba cuppanó lábak nyomát a jégtakaró elborította, és befedte agyaggal, így tartósítva azt. A lábnyomokat egyelőre óvatosan 950-850 ezer évesnek minősítették a további vizsgálatokig.
A nyomok között van felnőtt és gyerekméretű is. A kis család ezzel meg is döntötte a “Nagy-Britannia legidősebb emberi lábnyoma” rekordot – azt eddig egy 7500 éves lábnyom tartotta, ami szintén nem tegnap volt, ennek ellenére a jelen felfedezés úgy lenyomta, mint a bélyeget. A nyomokat hátrahagyó emberek valószínűleg a Homo antecessor faj tagjai voltak, amely 800.000 évvel ezelőtt tűnt el, és a Homo ergaster és Homo heidelbergensis közötti evolúciós lépcsőfok volt.
Két felnőtt férfi, három felnőtt nő és kb. négy gyermek lábnyomairól van szó. Anatómiai szempontból vizsgálva úgy vélik, a gyerekek 90 cm körül voltak, a felnőttek pedig elérték a mai nagyjábóli átlagmagasságot, a 170 cm-t is.
Üröm az örömben, hogy a lábnyomok már azelőtt megsérültek, hogy eltávolíthatták volna őket a víz közeléből. Egy modern eljárással, három dimenziós fotográfiával viszont tökéletes állapotukban sikerült őket dokumentálni, így a további kutatások is lehetségesek, és eredeti állapotukban is megtekinthetők, ha csak felvételről is.
A jelenleg elfogadott elmélet szerint az Afrikából útjukra induló Homo Erectus emberek 1,8 millió évvel ezelőtt hagyták el az ősi kontinenst, Európát, és különösen annak északi részét viszont nem ők, hanem a Homo Antecessor hódította csak meg, aki viszont legkorábban 800.000 évvel ezelőtt ért Európába – tehát semmiképpen nem hagyhatott volna Norfolkban lábnyomokat, főleg, mivel mire odaért, a területet már az eljegesedés borította.
Így az emberiség afrikai exodusának története jelentős átírásra szorulhat – ráadásul el kell ismerni, hogy a Homo Sapiens előtt is létezhetett már olyan emberfaj, mely a bolygó távolabbi, nehezebben elérhető helyeit is belakta.
Emellett még az is a lelet jelentőségét növeli, hogy eddig régészek nem találtak Afrikán kívül ennyire idős lábnyomokat – többek közt emiatt is feltételezték, hogy az emberfajok evolúciója itt volt a leggyorsabb és innen áramlottak ki időről időre a világ más részeire. Könnyen lehet, hogy az afrikai eredet elmélete egyszerűen arra épült, hogy más helyen eddig nem találtunk kellően idős emlékeket arra vonatkozón, hogy ott is éltek emberek? Ez a fő kérdés, amit a lelet a régészet és a történelemtudomány felé támaszt. Bár erre még a közeljövőben nem lehet teljes körű válaszra számítani, de az minden esetre már így is biztos, hogy az ember jóval korábban eljutott elszigeteltebb helyekre is (mint amilyen Nagy-Britannia), mint azt gondoltuk volna, így ha az afrikai eredet elmélete nem is, az elmélet részletei akkor is komoly átgondolásra kell, hogy kerüljenek.
iflscience nyomán